80 lat Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku. Relacja Wojciecha Lesnera

12 kwietnia w sali bankietowej Aureus odbyła się uroczysta gala z okazji 80-lecia Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli środowisk rzemieślniczych, władz lokalnych i przyjaciół Cechu. Najważniejszą częścią gali było nadanie medali za zasługi dla rzemiosła.
Uroczystość rozpoczęła się od przemówień okolicznościowych. Głos zabrała prezydent Słupska, Krystyna Danilecka-Wojewódzka, która podziękowała rzemieślnikom za ich wkład w rozwój miasta.

– Dziękuję za 80 lat pracy dla Słupska, dla każdego słupszczanina, dla każdej słupszczanki. Myślę, że nie ma takiego człowieka w Słupsku, który nie jest świadom tego, że dzięki wam i waszej pracy, zawdzięcza to, że po wojnie miał chleb, miał naprawione buty, naprawione meble, że zaczął się w Słupsku rozwijać przemysł. Więc nie byłoby przemysłu w Słupsku, nie byłoby Famarolu, Sezamoru, Kapeny, Alki bez udziału rzemieślników – mówiła prezydent.

Podczas wydarzenia uhonorowano zasłużonych rzemieślników i działaczy cechowych okolicznościowymi odznaczeniami.

Platynowy medal im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego” otrzymali Zenon Najda, Tadeusz Jakubowski, Wanda Jakubowska i Adam Jaworski. Złoty medal otrzymała Julita Nawrocka, a srebrny: Aneta Graczyk, Mirosław Sawka, Barbara Wierzbowska oraz Artur Woszczyk. Tytuł „Honorowego Członka Cechu” nadano Wandzie Cerkowskiej, Janinie Szebiotko i Markowi Szymańskiemu. Z kolei Kolegium Medalu Honorowego Miasta Słupska w uznaniu za szczególny wkład i zaangażowanie w rozwój miasta panu Janowi Czechowiczowi nadało medal honorowy Miasta Słupska.

Gala była także okazją do przekazania sztandaru uczniom Branżowej Szkoły I stopnia „Rzemiosło” w Słupsku. Oprócz tego, zaprezentowano wyjątkową ceramiczną makietę siedziby Cechu oraz pamiątkową publikację przygotowaną specjalnie na 80-lecie, dokumentującą historię, osiągnięcia i ludzi, którzy przez lata tworzyli społeczność słupskiego rzemiosła.

Cech Rzemiosł Różnych w Słupsku

Obecnie organizacja zrzesza zakłady rzemieślnicze z regionu słupskiego. Zapewnia swoim członkom udział w szkoleniach, pomaga w organizacji praktyk zawodowych w zakładach, ale też  interweniuje w ważnych sprawach w urzędach i instytucjach administracji państwowej i samorządowej, a także stanowi organ doradczy dla rzemieślników.

Słupski Cech nosi nazwę „Cech Rzemiosł Różnych im. płk Jana Kilińskiego w Słupsku” jako wyraz uznania dla jego wkładu w walkę o niepodległość i równość społeczną, a także dla jego zasług jako rzemieślnika. Imię to było symbolem patriotyzmu i związku między rzemiosłem a walką o wolność i godność narodową.

Cech jest właścicielem obiektu w Słupsku przy ul. Kowalskiej 1, gdzie mieści się główna siedziba oraz biura, a także inne lokale użytkowe na wynajem oraz restauracja Cechowa prowadzona przez rzemieślników.

https://gp24.pl/80-lat-cechu-rzemiosl-roznych-w-slupsku-w-aureusie-wreczono-medale-i-odznaczenia-zdjecia/ar/c1p2-27464901


Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualności

Wyjątkowa relacja z naszych obchodów Jubileuszu 80-lecia stworzona przez jedynego ...
Czytaj Dalej
12 kwietnia w sali bankietowej Aureus odbyła się uroczysta gala ...
Czytaj Dalej
W sobotę, 12 kwietnia, Cech Rzemiosł Różnych w Słupsku obchodził ...
Czytaj Dalej
Już 12 kwietnia Cech Rzemiosł Różnych w Słupsku będzie świętował ...
Czytaj Dalej
Aby zostać członkiem zrzeszonym w Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku ...
Czytaj Dalej