W Ustce, od 1998 roku działa Muzeum Chleba, które utworzył znany rzemieślnik i społecznik Eugeniusz Brzóska – przez całe życie związany z piekarnictwem i cukiernictwem. Na stu pięćdziesięciu metrach kwadratowych zgromadził w nim dwa tysiące eksponatów piekarniczych i cukierniczych używanych dawniej przy wypieku, jak np. maszynę do zagniatania ciasta sprzed I wojny światowej. Muzeum to jego pasja: sam oprowadza wycieczki przedstawiając im zebrane eksponaty. Wiele radości sprawia mu oprowadzanie i rozmowy z młodzieżą. Muzeum Chleba to jedno z zaledwie kilku takich obiektów w Polsce, do którego każdego roku zjeżdżają się rzesze turystów.
Eugeniusz Brzóska mieszka w Ustce od 1945 roku i jest jednym z pierwszych powojennych mieszkańców tej miejscowości. Od samego początku związany jest z prowadzoną przez jego rodzinę piekarnią zrzeszoną w Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku. Pan Brzóska jest wielkim ambasadorem Ustki, znanym i szanowanym społecznikiem, aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ustki. Zawsze pogodny i uśmiechnięty, otwarty na drugiego człowieka, chętnie wspiera różnego rodzaju akcje charytatywne i organizacje pożytku publicznego. W 2006 roku, wspólnie z synem Adamem, który jest także piekarzem, wydał album z przedwojennymi kartami pocztowymi ze swojej kolekcji: „Ustka, jakiej nie znamy”, który zawiera blisko 240 pocztówek ukazujących widoki dawnej Ustki: jej ulice, parki, kamienice. Wiele z nich podpisanych jest przez ówcześnie żyjących mieszkańców.
Życiowa droga pana Eugeniusza, jako mistrza piekarnictwa oraz zaangażowanego w promocję i rozwój miasta społecznika są godne podziwu i naśladowania. Przyczyniły się do nadania mu tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Ustka” i Ambasadora Miasta Ustka.