Inauguracja rzemieślniczej Szkoły Branżowej „Rzemiosło”
4 września 2017 roku w Słupsku, przy ulicy Szczecińskiej 57 uroczyście rozpoczęła działalność Szkoła Branżowa „Rzemiosło”. To wielkie wydarzenie w ponad 70-letniej historii rzemiosła i Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku, które spełnia marzenia o kontynuacji nauki zawodów rzemieślniczych.
Po odegraniu hymnu państwowego zgromadzonych uczniów, rodziców oraz gości zaproszonych powitał dyrektor szkoły Dariusz Duda. Następnie głos zabrał Starszy Cechu Roman Hennig, który przybliżył zebranym ideę powołania szkoły, w której rozpoczęło naukę ponad 50 uczniów.
Będą oni przez kolejne trzy lata pod opieką mistrzów rzemiosła poznawać wybrane przez siebie zawody rzemieślnicze. Nauka odbywać się będzie w systemie dualnym opartym na równowadze teorii i praktyki z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, nowoczesnych maszyn i urządzeń. Każdy absolwent po ukończeniu szkoły uzyska dobrze płatny zawód oraz zdobędzie tytuł czeladnika gwarantujący pewność pracy w rodzimym rzemiośle i uznawany we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Zdobyty zawód i kwalifikacje nie tylko pozwolą mu szybko się usamodzielnić, ale nie zamkną drogi przed dalszą edukacją, aż do ukończenia studiów zawodowych. Obecnie taki model nauki zdobywa coraz więcej zwolenników wśród młodzieży.
– Dzięki zaangażowaniu władz Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku, pracowników i wielu rzemieślników udało się nam utworzyć prawdziwą szkołę rzemieślniczą, w której młody człowiek nauczy się konkretnego zawodu i znajdzie swój cel w życiu – powiedział starszy Cechu Roman Hennig dziękując wszystkim współpracownikom za wielki wysiłek włożony przy organizacji szkoły. – Choć nie od razu nasza szkoła spełni wszystkie oczekiwania, to z całą pewnością nie zabraknie entuzjazmu aby wspólnie budować ją na miarę ambicji i możliwości. Dlatego jestem przekonany, że będzie ona naszą wspólną wizytówką pozwalającą rozwijać zainteresowania, zdobywać wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim z wiarą i optymizmem patrzeć w przyszłość.
W takim też tonie wypowiadali się wszyscy goście zaproszeni na inaugurację szkoły. O znaczeniu i pielęgnowaniu wielkich wartości rzemiosła dla Słupska, które legły u podstaw rozwoju dużych zakładów przemysłowych mówiła wiceprezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka podziwiając zarazem determinację i sprawność całego środowiska rzemieślników w organizacji szkoły. Zachęciła też młodzież do zdwajania wysiłków w nauce i inwestowania w siebie, bo nie warto tracić czasu, który w sprzyjających okolicznościach do nauki już się nie powtórzy.
Wiele komplementów na temat sprawnej organizacji szkoły usłyszeli działacze rzemiosła z ust senatora RP Kazimierza Kleiny i starosty słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego. Podkreślili oni wagę doświadczenia zawodowego jakie otrzymają uczniowie od wypróbowanych mistrzów rzemiosła oraz zaznaczyli, jak wielkie znaczenie dla działalności firm i rozwoju gospodarki w całym regionie ma powstanie autentycznej rzemieślniczej szkoły.
Gratulacje i podziw dla celnej inicjatywy Cechu złożyli też starszy Cechu w Lęborku Roman Chmielecki oraz prezes Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Jan Czechowicz, a także przedstawiciel słupskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Gdańsku Bronisław Kisiel. Mówili oni, że powstająca nowa szkoła przykładając tak wiele uwagi do kształcenia praktycznego stwarza niebywałą okazję młodemu człowiekowi, by stać się wykwalifikowanym dobrym fachowcem. Zaapelowali też o tworzenie dobrego klimatu dla szkoły, która wychodzi naprzeciw potrzebom rozwoju wielu firm, każdego środowiska, gminy i gospodarki całego regionu. W ten sposób staje się ona naszym wspólnym przedsięwzięciem, które warto wspierać.
Z uroczystości w Szkole Branżowej „Rzemiosło” wyłania się też przesłanie dla uczniów. Jako współgospodarze tej placówki muszą być aktywni w sięganiu po wiedzę, sprawni w posługiwaniu się narzędziami i pozbawieni kompleksów w realizacji nowych zadań. Pomoże im to znaleźć odpowiedzi na pytania: Jaka ma być ich szkoła? Jakie wartości powinny być w niej przekazywane? Co zrobić, aby osiągane wyniki były coraz lepsze?
Wszystkim uczniom życzymy satysfakcji z nauki, spełnienia marzeń i sukcesów.