Rzemiosło na targach pracy
8 czerwca 2017 roku, w hali „Gryfia” w Słupsku odbyły się targi pracy pn. „Edukacja i Praca – Spotkanie Aktywnych”.
Targi zorganizowała Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa w partnerstwie z instytucjami rynku pracy.
Były to pierwsze od 3 lat na tak dużą skalę targi w regionie słupskim, na których zaprezentowały się firmy, urzędy, instytucje okołobiznesowe i szkoły profilujące kierunki kształcenia zawodowego.
W targach wzięły udział 42 firmy o szerokim przekroju branżowym, które zaoferowały ponad pół tysiąca miejsc pracy. Oferty skierowano zarówno dla osób wyspecjalizowanych w konkretnych zawodach, ale też dla bezrobotnych o niskich kwalifikacjach oraz dla młodzieży chcącej nauczyć się dobrego zawodu.
Na targach nie zabrakło naszego rzemiosła. Interesująco zaprezentowała się szkoła branżowa „Rzemiosło” w Słupsku, która z pomocą pracowników Cechu udostępniła ulotki i informacje zachęcając młodzież do podjęcia nauki w dwudziestu atrakcyjnych zawodach. Wsparciem w tych działaniach była też firma „Markos” – jeden z wystawców targowych, w której nasza szkoła razem z firmą otwiera klasę patronacką w zawodzie szkutnik.
Z kolei wśród wystawiających się firm, profesjonalnie nasze rzemieślnicze firmy reprezentowała Piekarnia „Jakubowscy” ze Sławna. Jej stoisko było jednym z najbardziej obleganych, a to za sprawą znakomitych wyrobów piekarsko-cukierniczych, które można było posmakować w trakcie imprezy.
Wśród wystawiających się firm były duże i małe przedsiębiorstwa nawet o zasięgu ogólnopolskim i europejskim, w tym Kronospan ze Szczecinka, Kospel i Nordglass oraz Jaronimo Martins z Koszalina (właściciel sieci handlowej Biedronka na teren Pomorza), Polmor z Bytowa, a także firmy ze Słupska i okolic Curver, Plasmet, Lauber, M & S, Bajcar, AJ Fabryka Mebli, Perla, Aerosol Sernice, Hydro-Naval, Morpol i Grand Lubicz z Ustki.
Na targach były też obecne instytucje i urzędy kształtujące i wspomagające rynek pracy – Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku, Państwowa Inspekcja Pracy Oddział w Słupsku, słupski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Powszechny Zakład Ubezpieczeń Oddział w Słupsku, a także Oddział Zamiejscowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, które udostępniły szeroki i bezpłatny zakres informacji, psychologów i doradców ułatwiających poruszanie się na rynku pracy. Pokazały się też szkoły w ramach poznawania przez uczniów dobrych firm – wizytówek naszego biznesu i uczelnie. Nade wszystko zaś byli obecni przedsiębiorcy, samorządowcy i osoby zawodowo zajmujące się rekrutacją oraz firmy wyspecjalizowane w przygotowaniu wizerunku dla chętnych do pracy.
Ważną grupą na targach, szczególnie pożądaną przez przedsiębiorców i firmy były osoby poszukujące pracy, posiadające przygotowanie i kwalifikacje branżowe oraz osoby dopiero podejmujące działalność gospodarczą, młodzież ze szkół zawodowych, absolwenci i studenci kierunków technicznych.
Na naszych targach spotkali się ludzie aktywnie poszukujący zatrudnienia i aktywne firmy, które dla pozyskania dobrych pracowników są w stanie zaoferować im atrakcyjne warunki pracy. Dzięki takiej inicjatywie lipne umowy i cwaniactwo wielu „przedsiębiorców” odejdzie w przeszłość.
Oczywiście najważniejsze na targach były oferty pracy zaproponowane przez wystawiające się firmy oraz rozmowy i prezentacje na stoiskach uzupełnione informacjami o rynku pracy, rozwoju branżowym firm, a także powstawaniu nowych zawodów i atrakcyjnych stanowisk pracy. Chodziło też o to, by zachęcać młodzież do wyboru zawodowej ścieżki kształcenia, zaś absolwentom ze szkół zawodowych wchodzącym na rynek pracy wskazać oferty pracy w lokalnych firmach, które mogą być alternatywę dla emigracji zarobkowej.
W praktycznym zderzeniu głównych aktorów rynku pracy impreza dała dobre rezultaty, co ma istotne znaczenie dla rozwoju naszej gospodarki.