Wielkie święto słupskiego rzemiosła. Uroczystości przy pomniku Jana Kilińskiego
W sobotę, 12 kwietnia, Cech Rzemiosł Różnych w Słupsku obchodził 80-lecie swojego istnienia. Oficjalna część uroczystości odbyła się przy pomniku Jana Kilińskiego, patrona słupskich rzemieślników.
Uroczystości rozpoczęły się już o godz. 13:00 mszą świętą w intencji rzemieślników w Kościele Mariackim. W trakcie nabożeństwa odbyło się także uroczyste poświęcenie sztandaru, który rzemieślnicy ufundowali dla Branżowej Szkoły I stopnia „Rzemiosło” w Słupsku.
Po mszy uczestnicy obchodów, w tym liczne poczty sztandarowe, przemaszerowali pod siedzibę Cechu przy ul. Kowalskiej 1. Tam odsłonięto Słupskiego Niedźwiadka Szczęścia – dar od Miasta Słupska dla rzemieślników. Następnie odbyły się uroczystości przy pomniku płk Jana Kilińskiego – bohatera i patrona rzemiosła polskiego, który jest symbolem pracowitości i niezłomności rzemieślników.
Zebranych powitał starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku, Ryszard Murawski:
– W tym roku obchodzimy 80. rocznicę powstania rzemiosła na Ziemi Słupskiej. Wielu starszych mieszkańców pamięta jeszcze jak w 1945 roku w oswobodzonym Słupsku zaczęły powstawać warsztaty rzemieślnicze – piekarzy, cukierników, rzeźników, kominiarzy, szewców, stolarzy i fryzjerów – związane z aprowizacją ludności. Warto pamiętać, że to właśnie nasze rzemiosło zrzeszone w pierwszym cechu stało się podstawą budowy słupskiego przemysłu. Nasza historia to osiem dekad pełnych wyzwań, ciężkiej pracy, ale także licznych sukcesów. Przez te lata rzemiosło zmieniło się i ewoluowało dostosowując do nowych czasów technologii i potrzeb rynku. Jednak fundamenty, na których się opieramy pozostały niezmienne – to pasja, solidność, dbałość o jakość i szacunek dla tradycji – mówił Ryszard Murawski.
Najważniejszym momentem uroczystości było nadanie Szabli Kilińskiego. To najwyższe odznaczenie rzemieślnicze w Polsce zostało przyznane Cechowi przez Związek Rzemiosła Polskiego. Szabla Kilińskiego to symbol uznania dla wyjątkowego wkładu w rozwój rzemiosła, kształcenie młodych pokoleń oraz pielęgnowanie wartości zawodowych i społecznych.
– Rzemiosło to najstarsza dziedzina ludzkiej działalności. Obchody jubileuszu 80-lecia istnienia Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku to okazja do podkreślenia ogromnej roli środowiska rzemieślniczego w Polsce, jaką jest ochrona i rozwój zawodów rzemieślniczych, kształcenie zawodowe uczniów w rzemiośle, a także kultywowanie tradycji i ogromny wkład w Polską kulturę. Dziś możemy z dumą stwierdzić, że to, co zapoczątkowali nasi poprzednicy przetrwało do dzisiaj i jest pieczołowicie pielęgnowane – dziękował rzemieślnikom Roman Chmielecki prezes zarządu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego w Słupsku.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął „Głos Pomorza” i portal GP24.pl.
Jan Kiliński jako patron Cechu
Słupski Cech nosi nazwę „Cech Rzemiosł Różnych im. płk Jana Kilińskiego w Słupsku” jako wyraz uznania dla jego wkładu w walkę o niepodległość i równość społeczną, a także dla jego zasług jako rzemieślnika. Imię to było symbolem patriotyzmu i związku między rzemiosłem a walką o wolność i godność narodową.
Niedaleko budynku Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku stoi pomnik patrona, który ma znaczenie nie tylko historyczne, ale również duchowe, to centrum ważnych uroczystości rzemieślniczych. Jan Kiliński, jako ikona polskiego rzemiosła i bohater narodowy, który sam był szewcem, doskonale wpisuje się w wartości i tradycje cechu – pracy, niezależności i oddania ojczyźnie. Pomnik Jana Kilińskiego regularnie staje się tłem dla różnych uroczystości i wydarzeń organizowanych przez Cech Rzemiosł Różnych. Zarówno coroczne obchody Dnia Rzemiosła, jak inne ważne rocznice odbywają się przy pomniku, co nadaje tym wydarzeniom głębszego, historycznego znaczenia. Składanie kwiatów, przemówienia oraz ceremonie upamiętniające łączą współczesnych rzemieślników z bohaterami przeszłości.